האם ישנה סכנה בביצוע צילום שיניים?

ובכן, צילום שיניים הוא למעשה סוג של צילום רנטגן, המיועד לייצר תמונה של איברים פנימיים באמצעות קרני X. צילומי רנטגן הם צילומים שיש בהם סכנה לבריאות מעצם הטכנולוגיה עליה הם מבוססים. טכנולוגיה זו עושה שימוש בקרניים מיוחדות החודרות אל הרקמות הפנימיות של הגוף, ובהתאם להחזרת הקרניים אל המכשיר, נקבעת התמונה הפנימית. קרני ה X הן קרניים שהקרינה שלהן מסוכנת לבריאות האדם ולבריאותו של כל יצור חי.

הגנה על הרופא או הטכנאי, ועל המטופל

צילום רנטגן שיניים אינו שונה במאומה מכל צילום רנטגן אחר, ובהתאם לכך יש לנקוט באמצעי זהירות מתאימים, וכאלו אכן מיושמים על ידי כל רופא שיניים ועל ידי כל מכון המבצע צילומי רנטגן שיניים. אמצעי זהירות אלה מיועדים להגן הן על הרופא או הטכנאי המבצע את הצילום והן, כמובן, על המטופל עצמו. מאחר והרופא אינו צריך להיות נוכח בזמן הצילום, מערכות הצילום הקיימות מבוססות על הפעלת מכונת הרנטגן מבחוץ, כך שהרופא יכול לצאת מהחדר ולסגור את הדלת, ולבצע את הצילום מבחוץ, מבלי שהוא נחשף לקרני ה X.

הגנה על המטופל באמצעות אפוד המכיל שכבת עופרת

מאחר ולא ניתן לומר את אותו הדבר אודות המטופל עצמו, שחייב להיחשף בצורה כזאת או אחרת לקרני ה X, ההגנה המיושמת היא לבישת אפוד מגן, שהוא למעשה אפוד המכיל בתוכו שכבה עבה של עופרת. העופרת היא מתכת שקולטת ומנטרלת את קרני ה X, ובכך חוסמת את המעבר שלהן אל גופו של המטופל. כללי בטיחות אלה מיושמים בכל סוגי הצילום, לרבות צילום שיניים תל מימדי, צילום פנורמי, צילום מקומי ועוד שורה של סוגי צילום המיושמים בעולם רפואת השיניים.

תצלומי שיניים במכונים ייעודיים

צילום תלת ממדי הוא צילום רנטגן לכל דבר ועניין, ובנוסף לצילום הדו מימדי הבסיסי, מבוצע ניתוח ממוחשב של התמונה הנקלטת על מנת לבנות צילום תלת מימדי מלא, המציג את השיניים המצולמות בצורה תלת מימדית. כיום, ניתן לבצע תצלום רנטגן תלת מימדי של השיניים בכל מכון צילום לשיניים, ובמרפאות שיניים מקצועיות בלבד.

פרופ' צבי מצגר

פרופ' צבי מצגר

פרופ’ צבי מצגר הוא מומחה לטיפולי שורש בעל ותק של 35 שנה ומעורב בפיתוח של שיטות חדשניות ומהפכניות בתחום זה. הוא בוגר הפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים.

למידע מקצועי
מאמרים נוספים
צילום רנטגן שיניים
האם טיפול שורש מחייב תהליך של שיקום השן?

טיפול שורש הוא תהליך שיורד לחלקים הנסתרים והעמוקים ביותר של השן עד קצה תעלות השורש של השן, ומשום כך ניתן להניח שטיפול כזה יכול לייצר השפעה מהותית על בריאותה הכוללת של השן…

צילומי רנטגן שיניים
תפקידו של צילום שיניים בטיפולי שורש

צילום שיניים הוא רכיב בלתי נפרד ממרבית טיפולי השיניים, והסיבה לכך היא שבכל טיפולי השיניים הללו, ישנו צורך לבחון את החלק הפנימי של השן, פעולה שלא ניתנת לביצוע על ידי מבט מבחוץ…

טיפול שורש אצל ילדים - פרופ צבי מצגר
טיפול שורש בילדים

טיפול שורש נדרש כאשר נוצר זיהום בחלל הפנימי של השן, וכאשר זיהום זה חודר אל תוך מעבה השן ועובר את רכיב הדנטין עד לפגיעה ברקמות שורש השן. מטרת הטיפול היא לסלק את הזיהום/ העששת מפנים השן…

לשליחת הודעה
דילוג לתוכן