מבנה השן וחללי המוך שבתוכה

מה זה מבנה לשן

השן הטיפוסית בנויה למעשה משני רכיבים: (א) כותרת השן – החלק החיצוני של השן שמעל קו החניכיים. זהו החלק הנראה לעין. (ב) שורש השן – החלק הפנימי של השן שהוא החלק הנסתר מן העין. שורש השן ממוקם בתוך העצם והחניכיים והוא זה שמקבע את השן למקומה.

בתוך השן קיים חלל פנימי (לשכת המוך) שממנו נמשכות תעלות השורש. בלשכת המוך ובתעלות השורש קיימת רקמה רכה שהיא מוך השן. מספר השורשים שונה משן לשן: החל בשורש יחיד בשיניים חותכות וניבים וכלה בשלשה שורשים בשיניים טוחנות עליונות. מספר תעלות השורש גם הוא שונה משן לשן וגם משורש לשורש: יש שורשי שיניים שיש בהם תעלה אחת לשורש ויש כאלה שיש בהם שתי תעלות.

קיים מבנה טיפוסי של השורש לכל אחת מהשיניים מבחינת מספר השורשים ומספר התעלות שבהם אך קיימות גם חריגות רבות מהמבנה הטיפוסי. תעלות שורש החורגות ממספר התעלות הטיפוסי של השן מכונות "תעלות נוספות". אי זיהוין של תעלות נוספות בעת ביצוע טיפול שורש הוא סיבה נפוצה לכישלון של טיפולי שורש.

תעלות שורש נוספות

מספר תעלות השורש בשיניים אינו קבוע ועשוי להשתנות מאדם לאדם. מה זה מבנה לשן לדוגמא, בשיניים החותכות התחתונות יש לרוב שורש עם תעלה אחת, בעוד שבשיניים דומות אחרות עשויות להיות 2 תעלות. בטוחנת תחתית או עילית יש בדרך כלל שלוש תעלות, אך במקרים רבים קיימת תעלה רביעית. ברוב המקרים לא ניתן לזהות את קיום התעלות הנוספות בתצלום הרנטגן הדו ממדי המסורתי.

במכון רנטגן המתמחה בכך, ניתן לבצע צילום רנטגן תלת מימדי (CBCT) אשר מאפשר להציג “חתכים” בשיניים במספר מישורים, כשהשימושי ביותר באונדודונטיה הוא "החתך האקסיאלי" (חתך המציג את שורש השן ב”פרוסות” אנכיות לציר האורך של השן). בדיקה כזאת היא חיונית כאשר חושדים בקיום תעלה נוספת כסיבה אפשרית לכישלון של טיפול שורש.

Picture of פרופ' צבי מצגר

פרופ' צבי מצגר

פרופ’ צבי מצגר הוא מומחה לטיפולי שורש בעל ותק של 35 שנה ומעורב בפיתוח של שיטות חדשניות ומהפכניות בתחום זה. הוא בוגר הפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים.

למידע מקצועי
מאמרים נוספים
צילום רנטגן שיניים
האם טיפול שורש מחייב תהליך של שיקום השן?

טיפול שורש הוא תהליך שיורד לחלקים הנסתרים והעמוקים ביותר של השן עד קצה תעלות השורש של השן, ומשום כך ניתן להניח שטיפול כזה יכול לייצר השפעה מהותית על בריאותה הכוללת של השן…

צילומי רנטגן שיניים
תפקידו של צילום שיניים בטיפולי שורש

צילום שיניים הוא רכיב בלתי נפרד ממרבית טיפולי השיניים, והסיבה לכך היא שבכל טיפולי השיניים הללו, ישנו צורך לבחון את החלק הפנימי של השן, פעולה שלא ניתנת לביצוע על ידי מבט מבחוץ…

טיפול שורש אצל ילדים - פרופ צבי מצגר
טיפול שורש בילדים

טיפול שורש נדרש כאשר נוצר זיהום בחלל הפנימי של השן, וכאשר זיהום זה חודר אל תוך מעבה השן ועובר את רכיב הדנטין עד לפגיעה ברקמות שורש השן. מטרת הטיפול היא לסלק את הזיהום/ העששת מפנים השן…

לשליחת הודעה
דילוג לתוכן